Class 3 Playoffs
GIRLS
Pairings
March 5, 7:45 tip
time (unless noted)
Site: Dexter H.S.
Twin Rivers(15-11) vs. Saxony Lutheran(22-4)
Site: Lindenwood University
Carnahan(12-8) vs. Lutheran SC (22-7)
Site: Smith Cotton H.S.
El Dorado Springs(24-3) vs. Higginsville(26-2)
Site: Excelsior Springs H.S.
Hogan Prep(17-9) vs. Cameron(23-5)
Site: St. Charles West H.S.
Cardinal Ritter(21-2) vs. Hermann(25-1)
Site: Mexico H.S.
Palmyra(26-2) vs. Boonville(26-3)
Site: Missouri S&T (Rolla, MO)
Fatima(22-5) vs. Licking(25-2)
Site: Logan Rogersville H.S.
Strafford(22-7) vs. Ash Grove(25-4)
Class 2 Playoffs
Pairings
March 5, 6:00 tip
time (unless noted)
Site: Three Rivers CC
8:00 PM
South Pemiscot (16-5) vs. Neelyville (22-5)
Site: Park Hills Central
Oran(18-5) vs. New Haven(20-8)
Site: Clinton H.S.
Skyline (23-5) vs. Windsor(20-6)
Site: Staley H.S.
North Platte (26-1) vs. Gallatin (24-4)
Site: Highland H.S.
Clopton(22-5) vs. Knox County(24-4)
Site: Jefferson City H.S.
New Franklin(26-1) vs. New Bloomfield (15-11)
Site: Lebanon H.S.
Plato(22-4) vs. Bakersfield(22-4)
Site: Carthage H.S.
Crane(27-1) vs. Pierce City(21-7)
Class 1 Playoffs
Drexel 50, Bunceton 42
Mercer 62, Nodaway-Holt 48
Walnut Grove 61, St. Elizabeth 43
Marion County 51, Community 48
Linn County 39, Norborne 27
Chadwick 58, Bunker 53
North Andrew 65, Orrick 59 OT
Naylor vs. Scott County-No score
Saturday’s March 8
quarterfinal pairings
Naylor-Scott County Central vs. Chadwick
North Andrew vs. Mercer
Walnut Grove vs. Drexel
Marion County vs. Linn County
BOYS
Class 3 Playoffs
Pairings
March 5, 7:45 tip
time (unless noted)
Site: Dexter H.S.
Charleston(20-7) vs. Clearwater(21-3)
Site: Lindenwood Univeristy
College Prep at Madison(25-4) vs. Whitfield(19-7)
Site: Smith Cotton H.S.
Lamar(21-4) vs. Summit Christian(23-5)
Site: Excelsior Springs H.S.
Barstow(23-2) vs. Bishop LeBlond(15-11)
Site: St. Charles West H.S.
Cardinal Ritter(22-6) vs. Montgomery County(21-5)
Site: Mexico H.S.
Palmyra(22-5) vs. Eugene(25-1)
Site: Missouri S&T (Rolla, MO)
Fatima(19-8) vs. Hartville(25-2)
Site: Logan Rogersville H.S.
Strafford(24-4) vs. Ash Grove(19-6)
Class 2 Playoffs
Pairings
March 5, 7:45 tip
time (unless noted)
Site: Three Rivers CC
8:00 PM
South Pemiscot (18-6) vs. Thayer (25-3)
Site: Park Hills Central
Advance(20-9) vs. New Haven(20-8)
Site: Clinton H.S.
Skyline (20-7) vs. Sacred Heart(27-0)
Site: Staley H.S.
West Platte (26-1) vs. East Buchanan (21-7)
Site: Highland H.S.
Canton(25-1) vs. Northeast(Cairo) 21-5
Site: Jefferson City H.S.
Father Tolton(19-7) vs. Linn(16-11)
Site: Lebanon H.S.
Iberia(26-1) vs. Gainesville(23-4)
Site: Carthage H.S.
Crane(25-3) vs. Greenfield(23-5)
Class 1 Playoffs
Clarkton-Scott County Central-No score
Niangua 66, Eminence 63 OT
Wellington-Napoleon 56, North Andrew 40
Stanberry 48, Rock Port 35
Macks Creek 63, Fair Play 59 OT
Pilot Grove 68, Drexel 55
Community 51, Marion County 45
Meadville 68, Tina-Avalon 25
Saturday, March 8
Quarterfinals
Clarkton-Scott County Central winner vs. Niangua
Wellington-Napoleon vs. Stanberry
Macks Creek vs. Pilot Grove (At Clinton High School, 2:45 p.m.)
Community vs. Meadville