The all-state basketball teams as selected by a statewide panel of Missouri sportswriters and broadcasters.
BOYS
Class 3
First Team
Jonathan Baker, 6-0, sr., Maryville
Kevin Baker, 6-0, sr., Madison Prep
Nick Carlos, 6-7, sr., Southern Boone
Michael Hull, 5-11, jr., Charleston
Willie Jimmerson, 5-9, soph., New Madrid County
Brian Kaufmann, 6-3, sr., St. Pius X (Kansas City)
Martavian Payne, 6-2, sr., Madison Prep
Patrick Schnieders, 6-2, sr., Fatima
Anthony Virdure, 6-0, sr., Lutheran North
Jacob Wade, 6-3, jr., Strafford
Second Team
Kody Ettinger, 6-0, sr., Cuba
Kahlid Hagens, 6-3, sr., Maplewood
Collin Holzer, 6-0, sr., Dixon
Garrett Jarman, 6-1, sr., Mark Twain
Deric Link, 6-3, sr., Fair Grove
Jack Mueller, 6-7, sr., St. James
Chandler Myers, 6-4, soph., Mount Vernon
Kyler Ng, 6-0, sr., Seneca
Foye Oluokun, 6-3, sr., John Burroughs
Ryan Parham, 5-11, sr., Charleston
Brian Patterson, 6-7, sr., Doniphan
Shade Piper, 6-2, jr. Hartville
Ethan Roach, 6-1, sr., Clearwater
Steven Rodgers, 6-0, jr., Caruthersville
Reid Summers, 6-5, jr., Richmond
Coach of the Year: Tony Irons, Madison Prep
Class 2
First Team
Jordan Bowling, 6-4, sr., Crane
Austin Essick, 6-0, sr., Billings
Austin Francis, 6-5, sr., Salisbury
Alex Heuring, 6-4, sr., Oran
Jamie Massey, 6-7, sr., Holcomb
Tyler Niemann, 6-0, jr., Canton
Brad Roberts, 6-4, jr., Northeast-Cairo
Adam Roe, 6-5, jr., West Platte
Austin Wyatt, 6-3, sr., Salisbury
Zach Wyatt, 6-2, sr., Salisbury
Second Team
David Baker, 6-1, sr., Bernie
Trevor Clay, 6-1, jr., Crossroads
Darrion Dickey, 6-1, jr., Iberia
Gavin Haney, 6-0, jr., Dora
Kaid Hendren, 6-3, sr., South Harrison
Deion Hunt, 6-4, sr., Putnam County
Brenden Jackson, 5-8, sr., Russellville
Kenny Lesley, 6-8, soph., Elsberry
Maurion Newbill, 5-10, sr., Hayti
Jeff Smith, 6-8, sr., Winona
Coach of the Year: Zane Tanner, West Platte
Class 1
First Team
Larandis Banks, 5-11, jr., Scott County Central
Ryan Benny, 5-11, sr., Otterville
C.J. Bolton, 6-4, sr., Drexel
Logan Dyer, 6-2, soph., Eminence
Cody Eidson, 6-6, soph., Macks Creek
Colton Hartley, 6-0, sr., Mercer
Lance Schaffer, 6-2, sr., Fair Play
Tyler Simpson, 6-0, sr., Hurley
Derek Smith, 6-0, sr., Meadville
Kyle Stroder, 6-5, sr., Leopold
Second Team
Ryan Below, 6-3, sr., Oak Ridge
Cody Brewer, 6-3, jr., Everton
Zach Jermain, 5-7, sr., Jefferson
Javyn Johnston, 6-4, jr., Drexel
Caleb Kauffman, 6-1, sr., Weaubleau
Jesse Lacey, 5-7, sr., Eminence
Jeremiah Libich, 6-5, sr., North Andrew
Reid Littrell, 6-3, sr., Glasgow
Jordon Pavy, 6-1, jr., Risco
Eli Strobel, 6-0, sr., Chamois
Coach of the Year: Nick Groomer, Stanberry
GIRLS
Class 3
First Team
Alli Ball, 6-1, jr., Principia
Tori Cole, 6-1, sr., Twin Rivers
Elsie Greenwood, 5-9, sr., Hamilton
Morgan Kensinger, 6-2, sr., Fair Grove
Karinne Lane, 5-5, jr., Hermann
Khalia Miller, 5-6, jr., North Tech
Lexi Morris, 5-8, soph., Clearwater
Lauren Orr, 5-8, sr., Lutheran St. Charles
Melia Richardson, 5-5, soph., Cameron
Hunter Yoakum, 5-7, sr., Dixon
Second Team
Stephanie Anderson, 5-10, sr., Whitfield
M.J. Buschman, 5-10, sr., St. James
Benesha Childress, 5-9, sr., New Madrid County
Sydney Deeken, 6-1, jr., California
E’Neiqua Ewing, 5-10, sr., Charleston
Mackenzie Farmer, 5-8, soph., Mount Vernon
Katee Hinkle, 5-4, jr., Palmyra
Hannah Leppien, 5-9, jr., Lutheran St. Charles
Josie Long, 5-6, jr., Woodland
Ashli Lykins, 5-9, jr., Cameron
Lee Ann Polowy, 5-7, jr., Blair Oaks
Jolene Shipps, 6-3, soph., Stockton
Lakin Simmerman, 6-0, jr., Ash Grove
Kalli Simmons, 5-10, sr., El Dorado Springs
Megan Smith, 5-9, soph., Licking
Coach of the Year: Erin Pauk, Lutheran St. Charles
Class 2
First Team
Torri Blythe, 5-8, sr., Maysville
Madisen Brethower, 5-8, soph., Skyline
Kendra Gladbach, 5-9, sr., Marceline
Riley Israel, 5-6, jr., Crane
Cailyn Long, 5-10, soph., Sparta
Kayla Maupin, 5-10, sr., Neeleyville
Maggie McMenamy, 5-10, sr., Crane
Krishna Merriman, 6-1, sr., Pierce City
Carrie Shephard, 5-6, jr., South Pemiscot
Rachel Steinhoff, 5-6, jr., New Haven
Second Team
Jordan Alford, 5-4, soph., Thayer
Casy Askins, 5-10, soph., New Covenant
Molly Gregory, 5-5, sr., Sturgeon
Braythan Helms, 5-7, sr., Seymour
Darcy Latham, 5-9, jr., Bismarck
Lindsay Medlen, 5-7, fr., Crocker
Hannah Sanders, 5-7, sr., Milan
Maura Skidmore, 5-5, jr., Laquey
Kennedy Volkart, 6-1, sr., Russellville
Josie Young, 5-8, soph., Marionville
Coach of the Year: Jeremy Mullins, Crane
Class 1
First Team
Mary Bergmann, 5-4, sr., Dadeville
Mikaela Blissett, 5-8, jr., Scott County Central
Miranda Brandt, 5-11, sr., Chamois
Linsey Denney, 5-10, sr., Everton
Heather Harman, 5-9, jr., Walnut Grove
Lexi Harman, 5-8, jr., Walnut Grove
Maddie Hursh, 5-6, jr., Chadwick
Sierra Michaelis, 5-11, sr., Mercer
Megan Rosenbohm, 5-8, jr., Nodaway-Holt
Michela VanGennip, 5-6, sr., Delta
Second Team
Danielle Chambers, 5-10, jr., North Andrew
Ann Dennis, 5-7, sr., Scott County Central
Rachel Emde, 6-0, jr., Bunceton
Nikki Fuemmeler, 6-0, jr., Glasgow
Dana Graves, 5-7, sr., Weaubleau
Allie Heckemeyer, 5-11, jr., St. Elizabeth
Courtney Owens, 5-11, sr., Mercer
Alex Phillips, 5-10, sr., Mound City
Kaelyn Spratt, 5-7, sr., Marion County
Andrea Sullivan, 5-1, sr., Naylor
Coach of the Year: Rory Henry, Walnut Grove