|
|
Boonville Daily News - Boonville, MO
  • Class 1-5 Missouri Basketball Scores/Pairings

    • email print
      Comment
  • BOYS
    Class 1
    Third place
    Friday, March 8
    Drexel 75, Meadville 50
    First place
    Saturday, March 9
    Eminence 62, Stanberry 60
    Class 2
    Third place
    Friday, March 8
    Iberia 65, Oran 63
    First place
    Saturday, March 9
    Salisbury 70, West Platte 46
    Class 3
    Third place
    Friday, March 8
    Lutheran 74, Fatima 47
    First place
    Saturday, March 9
    College Prep 67, St. Pius X 52
    Class 4
    Saturday, March 9
    Quarterfinals
    Sikeston 62, Gateway 52
    Normandy 60, Mexico 52
    Republic 46, St. Francis Borgia 33
    Liberty North 69, Grandview 57
    Semifinals
    Thursday, March 14
    Sikeston (26-2) vs. Normandy (19-8), 3:30 p.m.
    Republic (26-4) vs. Liberty North (22-5)
    Third place
    Friday, March 12
    12 noon
    First Place
    Saturday, March 16
    3 p.m.
    Class 5
    Saturday, March 9
    Quarterfinals
    DeSmet 81, Jackson 48
    Vianney 49, McCluer North 44
    Hickman 73, Kickapoo 68
    Rockhurst 81, Fort Osage 55
    Friday, March 15
    Semifinals
    DeSmet (24-6) vs. Vianney (22-8), 3:20 p.m.
    Hickman (26-2) vs. Rockhurst (24-5), 5 p.m.
    Third place
    Saturday, March 16
    11:30 p.m.
    First place
    Saturday, March 16
    6:40 p.m.
    GIRLS
    Third place
    Friday, March 8
    Mercer 75, Chadwick 54
    First place
    Saturday, March 9
    Walnut Grove 47, Chamois 46
    Class 2
    Third place
    Friday, March 8
    Skyline 64, Marceline 53
    First place
    Saturday, March 9
    Crane 55, New Haven 45
    Class 3
    Third place
    Friday, March 8
    St. James 65, North Tech 44
    First place
    Saturday, March 9
    Lutheran St. Peters 80, Cameron 68
    Class 4
    Saturday, March 9
    Quarterfinals
    Dexter (25-3) 64, Rosati-Kain 43
    Incarnate 78, Kirksville 26
    Webb City 55, Sullivan 39
    Smithville 44, Notre Dame 43
    Semifinals
    Thursday, March 14
    Dexter (26-3) vs. Incarnate (29-0)
    Webb City (24-5) vs. Smithville (25-4)
    Third place
    Friday, March 15
    1:40 p.m.
    First place
    Saturday, March 16
    4:50 p.m.
    Class 5
    Saturday, March 9
    Quarterfinals
    St. Joseph's Academy 72, vs. Parkway South 43
    Cor Jesu Academy 51, Hazelwood Central 40
    Rock Bridge 50, Nixa 22
    Blue Springs 49, Kearney 37
    Friday, March 16
    Semifinals
    St. Joseph's Academy (22-5) vs. Cor Jesu Academy (21-9)
    Rock Bridge (23-5) vs. Blue Springs (28-2)
    Third place
    Saturday, March 16
    1:15 p.m.
    First place
    Page 2 of 2 - Saturday, March 16
    8:30 p.m.

        calendar