|
|
Boonville Daily News - Boonville, MO
  • Class 1-3 Missouri Basketball Scores/Pairings

    • email print
  • BOYS
    Class 1
    Semifinals
    Thursday, March 7
    Eminence 65, Drexel 64
    Stanberry 51, Meadville 47
    Third place
    Friday, March 8
    Drexel vs. Meadville, 6:40 p.m.
    First place
    Saturday, March 9
    Eminence vs. Stanberry, 6:50 p.m.
    Class 2
    Semifinals
    Thursday, March 7
    Salisbury 81, Oran 65
    West Platte 57, Iberia 48
    Third place
    Friday, March 8
    Oran vs. Iberia, 3:20 p.m.
    First place
    Saturday, March 9
    Salisbury vs. West Platte, 3:10 p.m.
    Class 3
    Semifinals
    Thursday, March 7
    College Prep 69, Lutheran 43
    St. Pius X 58, Fatima 46
    Third place
    Friday, March 8
    Lutheran vs. Fatima, 12 noon
    First place
    Saturday, March 9
    College Prep vs. St. Pius X, 11:30 a.m.
    Class 4
    Saturday, March 9
    Quarterfinals
    Sikeston (25-2) vs. Gateway (14-13)
    Normandy (18-8) vs. Mexico (24-3)
    St. Francis Borgia (20-8) vs. Republic (27-4)
    Grandview (15-12) vs. Liberty North (21-5)
    Class 5
    Saturday, March 9
    Quarterfinals
    Jackson (19-10) vs. DeSmet (23-6)
    Vianney (21-8) vs. McCluer North (14-12)
    Hickman (25-2) vs. Kickapoo (22-6)
    Rockhurst (23-5) vs. Fort Osage (22-4)
    GIRLS
    Semifinals
    Thursday, March 7
    Walnut Grove 66, Chadwick 42
    Chamois 62, Mercer 39
    Third place
    Friday, March 8
    Chadwick vs. Mercer, 8:20 p.m.
    First place
    Saturday, March 9
    Walnut Grove vs. Chamois, 8:40 p.m.
    Class 2
    Semifinals
    Thursday, March 7
    New Haven 49, Marceline 33
    Crane 70, Skyline 51
    Third place
    Friday, March 8
    Marceline vs. Skyline, 5 p.m.
    First place
    Saturday, March 9
    New Haven vs. Crane, 5 p.m.
    Class 3
    Semifinals
    Thursday, March 7
    Lutheran St. Peters 65,  North Tech 61
    Cameron 68, St. James 53
    Third place
    Friday, March 8
    North Tech vs. St. James, 1:40 p.m.
    First place
    Saturday, March 9
    Lutheran St. Peters vs. Cameron, 1:20 p.m.
    Class 4
    Saturday, March 9
    Quarterfinals
    Dexter (25-3) vs. Rosati-Kain (11-17)
    Incarnate (28-0) vs. Kirksville (24-1)
    Sullivan (24-4) vs. Webb City (23-5)
    Notre Dame (19-6) vs. Smithville (24-4)
    Class 5
    Saturday, March 9
    Quarterfinals
    St. Joseph’s Academy (21-5) vs. Parkway South (25-3)
    Cor Jesu Academy (20-9) vs. Hazelwood Central (20-8)
    Rock Bridge (22-5) vs. Nixa (24-5)
    Blue Springs (27-2) vs. Kearney (25-2)

        calendar