The MBCA/MOsports Basketball poll is selected by a panel of coaches representing each of the 8 districts and each of the five Missouri basketball classes.
BOYS
CLASS 1
1.Drexel     (16-1)
2.Fair Play     (18-1)
3.South Iron     (16-3)
4.Leopold     (17-2)
5.Ridgeway     (16-2)
6.Glasgow     (15-3)
7.Meadville     (19-1)
8.Oak Ridge     (15-4)  
9.Mercer     (13-3)
10.Eminence     (15-5)
others receiving votes:   North Andrew, Everton, Stanberry,  Braymer,
CLASS 2
1.West Platte     (18-0)  
2.Canton     (14-0)
3.Holcomb     (16-3)
4.Salisbury     (16-1)
5.Billings     (15-4)
6.Crossroads     (16-2)
7.Bernie     (17-3)
8.Iberia     (18-2)  
9.Oran     (17-3)
10.Cole Camp     (15-3)
others receiving votes: Sacred Heart, Gallatin, Advance, Crane, Portageville, Bismarck, Fordland, Eugene,
CLASS 3
1.Madison Prep     (16-1)  
2. Charleston    (18-2)    
3.Maplewood     (15-5)
4.John Burroughs     (16-1)
5.Higginsville     (15-0)
6.Fatima     (17-1)
7.St. James     (20-1)
8.Cuba     (17-2)
9.Mt. Vernon     (16-5)
10.Hartville     (16-3)
others receiving votes:  Southern Boone, Alton, Hogan Prep, Clever, Strafford, North County Tech, Mountain View Liberty,
CLASS 4
1.Sikeston    (18-1)
2.Republic     (16-2)
3.Lafayette (St. Joseph)     (14-3)    
4.Duchesne     (14-2)  
5.Liberty North     (13-4)
6.Mexico     (14-3)
7. Hillcrest     (13-5)
8.Center     (14-4)
9.Webb City     (15-3)  
10.Smithville     (14-4)
others receiving votes: Park Hills Central, Westminster, Harrisonville, Moberly,
CLASS 5
1.Nixa     (16-3)
2.Lee's Summit West     (14-2)
3.Hickman     (18-2)
4.Blue Springs South     (16-2)
5.Ladue     (15-3)
6.DeSmet     (13-5)
7.CBC     (14-5)   
8. Hazelwood Central     (14-4)      
9.Rockhurst     (15-3)
10.Lee's Summit North     (11-4)
others receiving votes: Vianney, Liberty, Ft. Zumwalt South, Kickapoo, Parkview,

The MBCA/MOsports Basketball poll is selected by a panel of coaches representing each of the 8 districts and each of the five Missouri basketball classes.
GIRLS
CLASS 1
1.Walnut Grove     (16-2)
2.North Mercer     (17-1)
3.Wellington Napoleon     (17-1)
4.Dadeville     (17-1)   
5.Norborne     (16-1)
6.Weaubleau     (15-4)
7.North Andrew     (16-3)
8.Mound City     (12-3)
9.Glasgow     (15-3)
10.Chadwick     (15-5)
others receiving votes:  Chamois, Polo, Montrose, Marion County, Naylor, Chamois,
CLASS 2
1.Archie     (18-0)
2.Silex     (18-1)
3.Sturgeon     (17-2)
4.Crane     (17-3)
5.Seymour     (17-2)
6.Skyline     (16-4)
7.Salisbury    (14-4)
8.Crocker     (16-2)
9.Thayer     (14-2)
10.Marceline     (16-3)
 others receiving votes:   Maysville, Scotland County, New Haven, New Franklin, South Pemiscot,  Sparta,
CLASS 3
1.St. James     (18-0)
2.Saxony Lutheran     (17-1)       
3.Hermann     (16-3)
4. Hamilton     (15-2)     
5.Trenton     (16-2)
6.Lutheran (St. Charles)     (17-2)
7.Blair Oaks     (14-2)
8.Principia     (13-6)
9.Monroe City     (16-3)
10.Ash Grove     (15-5)
others receiving votes:  Lawson, Southwest Washburn, Mtn. Grove, St. Pius X (Festus), Licking, Mtn. Grove, Whitfield,
CLASS 4
1.Incarnate Word     (18-0)
2.Republic     (16-0)
3.West Plains     (18-1)   
4.Miller Career     (15-3)   
5.Dexter     (16-2)
6.MICDS     (15-2)
7.Pacific     (14-3)
8.St. Charles     (18-2)
9.Sullivan     (14-2)
10.Webb City     (15-3)
others receiving votes: Pleasant Hill, Kirksville, Lafayette (St. Joe), Westminster Christian, Helias, Cape Notre Dame, Benton (St. Joe), Smithville,
CLASS 5
1.   Truman     (17-0)
2.St. Joseph's     (13-3)  
3.Rock Bridge     (14-4)
4.Blue Springs     (14-2)
5.Nixa     (16-3)
6.Parkway South     (14-3)
7.Hickman     (15-3)
8.Parkway North     (16-1)
9.Park Hill South     (14-1)
10.Ozark     (12-5)
others receiving votes: Liberty, Nerinx Hall, Ursuline, Marquette,